Biz Kimiz

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, metal, seramik, polimer ve kompozit malzemelerin atomik boyuttan makro boyuta kadar yapılarını, bu yapılara bağlı olarak değişen fiziksel ve kimyasal özelliklerini, davranışlarını ve üretim süreçlerinin geliştirilmesini, kullanışlı malzemeler üretilmesini ve geri dönüşüm araştırmalarını içeren geniş kapsamlı disiplinlerarası bir bilim ve mühendislik dalıdır. Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programında önerilmekte olan derslerde mikroyapı-özellik-performans ilişkisi ve kullanım esnasında malzeme davranışını etkileyen faktörler üzerinde özellikle durulmaktadır. Tasarım çoğu zaman malzemelerin özellikleri tarafından sınırlandırıldığından dolayı malzemeler tüm mühendislik dalları için önem taşımaktadır. Malzeme alanındaki gelişmeler yeni tasarım ölçütlerini beraberinde getirmekte ve yeni ürünlerin ortaya çıkmasına olanak sağlamaktadır. Bundan dolayı mühendislik fakültelerindeki programların çoğunda Malzeme Bilimi ve Mühendisliği ile ilgili en az bir ders bulunmaktadır. Günümüzde malzemeler, tarihte hiç olmadığı kadar hızla evrim geçirmektedir. Bu da mühendislerin var olan ürünlerin performansını arttırmasına ve hayatımızın her alanını kolaylaştıran yenilikçi teknolojiler geliştirmesine olanak vermektedir. Bu sayede, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği; rekabetçi küresel ekonomide, anahtar disiplin ve en heyecan verici kariyer fırsatlarını sunan teknik disiplinlerden biri haline gelmiştir.

  • Eskişehir Teknik Üniversitesi, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü 1993 yılında Seramik Mühendisliği olarak kurulan bölümümüz 2002 yılında ülkemizde Malzeme Bilimi ve Mühendisliği ismiyle kurulan ilk bölüm olmasıyla birlikte ve ilk olarak İngilizce eğitime başlayan bölümdür.
  • Bölüm eğitim dili İngilizce’dir. Eğitim süresi, 1 yıllık İngilizce hazırlık sınıfı ve 4 yıllık lisans programı olmak üzere toplam 5 yıldır. Bölüm, Eskişehir Teknik Üniversitesi İki Eylül kampüsünde yer almaktadır ve 5000 m2’lik bir alana sahiptir.
  • Eskişehir Teknik Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Programı, MÜDEK (EUR-ACE ve International Engineering Alliance üyesi) tarafından ilk olarak 30 Eylül 2009 akredite olmuştur. Daha sonra 30 Eylül 2014 ve 30 Eylül 2019 tarihlerinde akredite olan bölümümüz böylece 30 Eylül 2022'ye kadar kesintisiz akredite programına dahil olmuştur.


Puanınıza göre girebileceğiniz en iyi bölüm!
21. Yüzyılın Mühendisliği, Seçkin Öğretim Üyesi Kadrosu ve Gelişmiş Altyapısı ile Ülkemizin Gururu